Faszysta (epitet)

Faszysta – pejoratywny epitet stosowany przeciwko osobom, ruchom politycznym, rządom, instytucjom publicznym i prywatnym od czasu pojawienia się faszyzmu w Europie w latach dwudziestych XX wieku.

Powszechne stosowanie tego terminu jako zniewagi odnotowano w 1944 roku, kiedy brytyjski pisarz George Orwell stwierdził, że w Wielkiej Brytanii słowo „faszyzm” jest prawie całkowicie pozbawione znaczenia i że prawie każdy Anglik zaakceptowałby ‘tyrana’ jako synonim „faszysty”[1].

W Związku Radzieckim epitety „faszysta” i „faszyzm” były używane do opisywania antyradzieckiego aktywizmu i przekonań, takich jak wrogowie ludu. Użycie to rozszerzyło się również na inne kraje bloku wschodniego w ramach Układu Warszawskiego, w takich krajach jak np. NRD, gdzie Mur Berliński był znany jako „antyfaszystowski wał ochronny”[2][3]. Termin „antyfaszystowski” stał się wszechobecny w bloku wschodnim, gdzie stał się synonimem linii partii komunistycznych i oznaczał walkę z opozycjonistami oraz ze światem zachodnim sensu largo[4][4].

  1. O. Dag, George Orwell: What is Fascism? [online], orwell.ru [dostęp 2020-04-03] (ang.).
  2. FOCUS Online, Berliner Mauer war „antifaschistischer Schutzwall” – ein DDR-Mythos [online], FOCUS Online [dostęp 2020-04-03] (niem.).
  3. Westdeutsche begreifen allmählich, was mit „Antifaschistischer Schutzwall” gemeint war [online], Der Postillon [dostęp 2020-04-03].
  4. a b Agethen i inni, Der missbrauchte Antifaschismus: DDR-Staatsdoktrin und Lebenslüge der deutschen Linken, wyd. Originalausgabe, Freiburg, ISBN 3-451-28017-5, OCLC 52519650 [dostęp 2020-04-03].

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search